Kvasinky, kvasinkové infekce a jejich alternativní léčení podle bylinkáře Martina Kolára

18.03.2015 21:27

Kvasinkové infekce, kvasinky, kandida… Saccharomyces aneb cukrová houba… Kdo jste se již s tímto problémem setkal „na vlastní kůži“, jistě víte, jak moc umí kvasinky znepříjemnit život, jak zákeřně se v našich tělech dokáží při přemnožení chovat a co vše dokáží způsobit.

Zajímalo mne, jak se dívá na problematiku kvasinkových infekcí bylinkář Martin Kolár, který vyrábí například Duhové elixíry a bylinné extrakty, a to nejen pro „boj“ s kvasinkami, ale i s dalšími fyzickými neduhy.

Kvasinky a kvasinkové infekce dle Martina Kolára:
„K nejčastějším příznakům kvasinkové infekce patří gynekologické výtoky, svědění konečníku, šupinaté ekzémy, nadýmání, zápach z úst. Dalšími neklamnými projevy přemnožených kvasinek, ale také plísní či baktérií, jsou časté bolesti hlavy spojené s pocitem nevolnosti, tvorba lupů nebo naopak mastící se pokožka hlavy, bolesti svalů a kloubů, neodolatelná chuť na sladké, pálení a svědění kůže, suché dlaně, hluboké boláky, akné, plísně kůže a nehtů, pachuť v ústech, záněty dásní, světlý jazyk, nadýmání, průjmy, vředové záněty střeva, chronická onemocnění ledvin, nesnášenlivost alkoholu, pálení, svědění a slzení očí, svědění v nose, puchýřky, chronická rýma, ušní záněty s hnisavými výtoky, silné svědění pohlavních orgánů, záněty močového měchýře a vaječníků, pokles sexuální touhy, zduřelé uzliny, imunitní poruchy, opakované záněty, alergie na potraviny, zimomřivost, noční pocení, otoky, poruchy koncentrace, apatie, nespavost, deprese, chronická únava.
Kvasinky patří do říše hub – dokonalých organismů jdoucích vlastní evoluční cestou zcela mimo linii rostlin i živočichů. Za normálních okolností žijí rychle se množící kvasinky v lidském těle v symbiotickém, tedy přátelském vztahu. Díky přehnanému používání antibiotik, umělých hormonů, včetně antikoncepce, nejrůznějších chemikálií a celkovému odklonu od přírody se však tento křehký vztah zhruba před šedesáti lety v souvislosti s érou antibiotik narušil a došlo k tzv. dysbióze.

V přírodě mají houby funkci dekompozitorů – rozkládají mrtvá těla rostlin a živočichů na jednotlivé prvky, z kterých poté znovu vzniká nový život. Naše těla jsou však očividně „rozkládána“ ještě za živa. Existuje dokonce lékařská diagnóza stavu, kdy bakterie a houby již zcela převezmou vládu nad naším tělem a my umíráme. Hovoříme o celkové sepsi organismu. Dosavadní lékařský přístup založený na nasazení antibiotik je zcela kontraproduktivní, to znamená, že má opačný efekt – dysbióza se pouze zhoršuje. Prakticky jedinou šancí je srovnat přemnožené stavy kvasinek za pomoci přírodních fungicidních prostředků a obnovit přátelské vazby přechodem na čistou stravu a pozitivní přístup k životu. Není náhoda, že kvasinkové problémy postihují zejména depresivní jedince, kteří se oblékají do černého oblečení, doma mají šero, přetopeno a nevětráno. Zkrátka ideální podmínky pro růst hub.

V souvislosti s rozmnožováním kvasinek, zejména kandidy, je důležité zmínit další nepříjemnou skutečnost. Pokud se přemnožená kvasinka dostane až na povrch kůže, např. v oblasti různých kožních záhybů, kde se drží potřebné teplo a vlhko - pod prsy, v podpaží, mezi hýžděmi, u pohlavních orgánů, mezi prsty nohou, kolem pupku, objeví se množství zralých plodnic (bílý povlak, světlé šupiny). Tato místa silně svědí a při škrabání postižené kůže se uvolňují miliony nových spor, které jsou následně vdechnuty. Kvasinky se poté uchycují také na sliznicích dýchacích cest, což se projevuje větším zahleněním či zduřením.

Cukrová houba
Latinský název kvasinek – Saccharomyces – znamená „cukrová houba“ a z tohoto faktu bychom také měli vycházet při hledání vhodných a nevhodných potravin. S cukrem, především tím rafinovaným, je nutné se nekompromisně rozloučit. Stejně tak s dalšími bílými jedy: mlékem a mléčnými výrobky, bílou moukou, ztuženými tuky a oleji, kopanou solí. Kvasinkám prospívá kyselé prostředí našeho těla, takže při protikvasinkové dietě si z jídelníčku můžeme škrtnout také další kyselinotvorné potraviny: konzervy, tropické ovoce, pečivo, obilné vločky, dlouho vařené potraviny. Typické knedlo, vepřo, zelo je klasickou ukázkou nezdravého způsobu stravování. České kuchyni vděčíme za nezáviděníhodné čelní světové příčky v úmrtnosti na kardiovaskulární choroby, rakovinu tlustého střeva či ledvin. Člověk k životu nepotřebuje mít na talíři denně maso, mléčné výrobky, pečivo… Zaměřte se více na čerstvou zeleninu, domácí ovoce, celozrnné obiloviny – jáhly, pohanku, špaldu. Jezte co nejvíce potravin v syrovém stavu, případně používejte jen krátkou tepelnou úpravu, např. v páře. Nepočítejte s tím, že se k nám v blízké době dostanou v masovém měřítku nějaké pravdivé informace ohledně výživy. Žijeme bohužel ve společnosti, která je ovládána tržními zájmy. Nezbývá než se navrátit k přirozené intuici a rozumu.

Zajímá vás, které potraviny nejvíce prospívají kvasinkám a způsobují jejich nekontrolovatelný růst a přemnožení? Čemu se při léčbě vyhnout?
Vězte tedy, že je to Coca-Cola a podobné limonády, pivo, kečup, zákusky a sladké pečivo, zmrzliny, slazené jogurty. Je také nutné se vyhnout všem potravinám, při jejichž výrobě se používá kvasinek a droždí: veškerému kynutému pečivu (s výjimkou kváskového celožitného chleba), méně kvalitním vínům, plísňovým sýrům, octu a zelenině nakládané do octa, fermentované sóji a rýži (Natto, Tempeh, Amasaké, Miso, některé sojové omáčky) a rovněž hroznovému vínu a rozinkám. Bez vynechání těchto pochutin je šance na trvalé zbavení se kandidóz, aspergilóz a dalších typů mykóz jen velmi malá.

Nasaďte přírodní fungicidní látky
Hlavním základem léčby kvasinkových infekcí je však podání přírodních fungicidních látek. K těm patří zejména česnek, cibule, karbinec, levandule, lichořeřišnice, červené lapacho, Tea Tree Oil (TTO). Velmi dobré výsledky přináší léčebná kúra s elixírem Fungilen. Tento čistě přírodní přípravek je založen na přímém odstranění nežádoucích mikroorganismů, včetně všech druhů patogenních kvasinek. Obsažený extrakt z penízovky sametonohé ve spolupráci s dalšími likvidátory patogenních mikroorganismů levandulí lékařskou a lichořeřišnicí větší potlačují spolehlivě růst kandidy. Výtažek z puškvorce lékařského odstraňuje zánětlivá ložiska ve střevech a bříza bělokorá v této směsi funguje jako drenáž všech uvolněných toxinů a odpadních látek. Obsažené bylinky a penízovka mají na rozdíl od klasických antibiotik svou inteligenci a ničí pouze nepřátelské organismy. Laktobacilům a dalším potřebným baktériím naopak uvolňují větší životní prostor ve střevech k lepší činnosti. Pokud je ve střevním traktu dostatek těchto symbiotických baktérií, nemělo by docházet ke vzniku kandidóz, neboť laktobacily mají za úkol kandidu hlídat před přemnožením.

Připravte se na silného protivníka
Při léčbě kandidóz je třeba obrnit se někdy velkou trpělivostí, neboť naším protivníkem je evolučně jeden z nejdokonalejších organismů vůbec. Ozdravná kúra by měla trvat vždy nejméně 6 týdnů, což jsou 2 lahvičky elixíru. Poté na dočištění doporučuji ještě lahvičku elixíru Detoxilen a kvalitní probiotika, např. Ferzym. Po kratší pauze je často třeba tuto kúru i několikrát zopakovat. Při vaginálních infekcích se osvědčil gel s TTO – Femigel, Salufem. Při léčbě kvasinek je nutné dodržet nastíněnou dietu, udržovat pitný režim a průchodná střeva, aby toxiny z odumírajících kvasinek mohly odcházet ven z těla. Pravidelně si dopřejte také horkou lázeň nebo saunu.

Možné nepříjemnosti při léčení kandidy
Rád bych upozornil na některé možné projevy umírající kandidy, při kterých někteří neinformovaní pacienti zpanikaří a zbytečně léčbu předčasně přeruší. Pokud je léčba kandidózy opravdu účinná, může se krátkodobě objevit vyrážka, průjem, bolesti hlavy či stav podobný opilosti. Jedná se o tzv. Herxheimer-Jarischovu reakci, kdy tělo reaguje na toxické látky z rozpadajících se těl kvasinek. Těmto reakcím je možné předejít dodržováním pitného režimu nejméně 2 litrů tekutin denně, doporučené fungicidní diety či několika opakovanými klystýry.

Jedlá soda na odkyselování těla, pryč s cukrem a bezlepková dieta
Rovněž je dobré dbát na pravidelné odkyselování těla za pomoci jedné lžičky jedlé sody rozpuštěné ve sklenici vody. Důležité je maximální vyhnutí se rafinovanému cukru i jednoduchým cukrům jako je fruktóza a galaktóza, které kvasinkám slouží za hlavní zdroj potravy. Prospěšné je omezení kynutého pečiva a bílé mouky nebo dočasný přechod na bezlepkovou stravu.

Silná vůle a trpělivost se Vám bude hodit
Při léčbě kandidy je potřebná také silná vůle, neboť kvasinky v ohrožení produkují zvláštní jedovaté mykotoxiny, které působí přímo na mozková centra a vyvolávají apatii, deprese, pocity bezmoci a nechuť cokoliv změnit či se s sebou udělat. Při těchto těžkých stavech pomáhá vše, co houby naopak nesnášejí: sucho, slunce a čerstvý vzduch.

Kvasinky a homeopatie
Nadějná je také léčba pomocí homeopatie, konkrétně homeopatickým přípavkem Candida/Monilia albicans. Typickým pacientem tohoto homeopatického léku je člověk, který potlačuje hněv či zuřivost, trpí velkým nedostatkem energie a má zvýšenou touhu po sladkém. Má pocit, že je na něj kladeno příliš mnoho požadavků a očekávání, které nemůže zvládnout. Cítí se přetížený, neklidný, neustále spěchá a je v pohybu. Častým tématem jeho života je potlačování projevů svobodné vůle, nemožnost rozvíjet svou osobnost. Jde o zneužívané oběti, kterým se nedostává lásky. Přichází bezmoc a bezbrannost. Ve snech se objevuje krev, vraždy, války, znásilnění. Na fyzické úrovni se projevuje především silná chuť na sladké. Sliznice uší, nosu a hrdla je narušena (zduření, zahlenění, výtoky), objevuje se senná rýma a potravinové alergie a další symptomy. V akutní fázi kvasinkového onemocnění doporučuji začít potencí 5CH v dávkách 5 kuliček 3x denně. V další fázi léčby je možné přejít na vyšší potenci 30CH. Na počátku homeopatické léčby se problémy mohou přechodně zhoršit a na místě je proto disciplinovanost a zodpovědná spolupráce s homeopatem.

Kvasinky v potravinářství
Určitou zajímavostí je použití kvasinek v potravinářské výrobě. Bez tohoto druhu hub by nevznikla celá řada potravin, např. alkoholické nápoje, včetně piva a vína či veškeré kynuté pečivo. Rychle rostoucí houby se však používají i tam, kde bychom jejich přítomnost spíše nečekali. Při výrobě krmných směsí se používá Candida utilis, blízká příbuzná nechvalně známé Candidy albicans. Do „plesnivých“ sýrů se přidává kvasinka Kluyveromyces lactis, která uvolňuje bubliny plynu a tvoří pak jeskyňky vystlané plísní. Do másla se pro potlačení žluknutí dodává kvasinka Cryptococcus laurentii. Oranžovější barvy žloutku ve slepičím vejci se dociluje přidáním červené kvasinky Phaffia rhodozyma do krmení pro slepice. Také některé fermentované sojové výrobky vznikají za pomoci kvasinek rodu Aspergilus – např. Tempeh, Natto, sojové omáčky. Kvasinek se využívá i při výrobě některých drog, např. pervitinu (efedrinu).

Poznámka: Článek pro www.vitastyle.cz připraven ve spolupráci s Bc. Martinem Kolárem, výrobcem Duhových elixírů a bylinných extraktů – www.elixiry.cz.

 

Zpět

Reklama:

Nejnovější články

Všechny články

© 2015-2024 VitaStyle.cz (www.vitastyle.cz) - všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode